על הפרויקט

בכל שנה פוקדים את מתחם קבר הבבא סאלי בנתיבות כ-600 אלף מבקרים, ועם זאת מהיום בו נפטר, לפני 33 שנים, ועד להיום לא שופץ מתחם הקבר.

המתחם החדש עוצב בסגנון מרוקאי מסורתי, על ידי האדריכל אשר איבגי מ-"איבגי קרמן אדריכלים" - סוג האבנים, הטייחים והצבעים יהיו באווירה ובסגנון הארכיטקטורה המרוקאית, ויהפכו לאי של מסורת באמצע המדבר.

 

 

החזרה למסורת

מהמבנה ינוסרו האבנים הקיימות והן יוחלפו באבני טרוורטין חלקות בגוונים אדמדמים, כפי שהיה נהוג לעצב את מבני התפילה היהודים במרוקו.

הקשתות החדשות גם הן יהיו בעיצוב מרוקאי, מועתקות משערי העיר ריסאני, מקום קבורתם של חלק מרבני משפחת אביחצירא. הן יהיו בצורת פרסה, מחודדות מלמעלה ומשני הצדדים למטה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

את מתחם הקבר תעטר כיפה גדולה וההפרדה בין גברים לנשים תהיה עטופה באבן עליה יחרטו מילים לזכרו של הבבא סאלי, יחד עם מקומות ישיבה קבועים ונוחים לכלל ציבור המתפללים.

גדר המתחם תוחלף גם היא ותכלול גדר אבנים אחידה בעלת שני מבני אבן אשר ישמשו להדלקת נרות באופן בטיחותי.

 

בדרך למראקש

עוצרים בנתיבות 

 

את החניון המקורי תחליף רחבה גדולה אשר תאפשר מתחם תפילה גדול יותר מהקיים ובכך תגדיל את כל מתחם הקבר. בנוסף יוקם חדר מיוחד בו יקבל האדמו"ר, בנו של הבבא סאלי, רבי ברוך אביחצירא שליט"א את הבאים לציון למתן עצה וברכה.

כ"כ יוקמו בית כנסת וחדר תפילה מיוחד לכהנים.

מרכז מורשת

במתחם קברו של בבא סאלי יוקם מרכז מורשת  בו יהיו מייצגים אותנטיים של הבבא סאלי אשר שימשוהו בחייו, הגביע והגלימה. אליהם יצורפו כתבי יד נדירים ותמונות שטרם נחשפו לציבור הרחב. במרכז יוכלו ללמוד המבקרים על מורשתו של הבבא סאלי ומשפחת אביחצירא, לצפות בסרטים ובמיצג אור קולי ולהתחבר אל רוח התקופה והמסורת.

מתחם סעודות

במתחם הקבר תוקם לרווחת הבאים רחבה אשר תאפשר סעודת מצוות, בריתות וחלאק'ה. כ"כ תוקם חנות מזכרות שתכלול אזור נוחות וקיוסק לרווחת המתפללים והמבקרים. בסמוך אליה יבנה גם מקווה גדול בעיצוב והשראה של המסורת העתיקה.