אודות מוסדות

הבבא סאלי

בנשיאות כ"ק האדמו"ר רבי ברוך אביחצירא שליט"א​

Show More

צוואת הבבא סאלי לבנו:

"הנך צעיר ויש בכחך להקים מוסדות ולהרבות תורה בעם ישראל,

לך בשליחותי ותרים את קרן התורה והחסד, ואני מבטיח שאסייע לך משים. גם את תומכי המוסדות אזכור תמיד ואפעל למענם מתחת כיסא הכבוד"

 

טרם הסתלקותו אמר באבא סאלי זיע"א את המילים הללו לבנו, האדמו"ר רבי ברוך אביחצירא שליט"א. לאחר מכן הוריד את גלימתו מעליו והלבישה לבנו, ובכך קבע את זהות ממשיך השושלת המפוארת לבית אביחצירא. בעקבות צוואתו של מו"ר אביו הקדוש והטהור כ"ק האדמו"ר רבי ישראל אביחצירא, וכשנה לאחר הסתלקותו, הוקמו מוסדות 'באבא סאלי' על-ידי כ"ק האדמו"ר רבי ברוך אביחצירא בשנת ה'תשמ"ה (1985 למניינם).

 

מתוך מחוייבות לקיום צוואתו של אביו וכשהוא נשען על ההבטחה המפורשת שיצאה מפי קדשו, החל האדמו"ר שליט"א בהקמת הקריה החינוכית בעיר נתיבות. בתחילה הרחיב באופן משמעותי את כולל האברכים שהוקם על-ידי הבבא סאלי זיע"א, כחודשיים לפני הסתלקותו.

לאחר מכן המשיך בהקמת מוסדות חינוך רבים המלווים את הילדים החל מגיל שלושה חודשים, בגיל שלושה חודשים ולאחר מכן הם עוברים לגני הילדים, בתי הספר, חטיבות הביניים, ישיבות וכוללי אברכים.

 

בכלל מוסדות החינוך ניתן דגש על סביבת לימודים איכותית ומטופחת, עם צוות חינוכי מהשורה הראשונה. תכני הלימוד כוללים לימודי קודש וחול. מקצועות חובה וליב"ה ובתוספת חוגי העשרה. למתקשים מסופק מערך תמיכה כולל. בין אם אלו מתקשים בלימודים, להם יוענקו שיעורים פרטיים, ובין אם אלו תלמידים להורים קשיי יום אשר יקבלו ארוחות חמות ממפעל ההזנה שהקימו ברשת. לכך מתווספים גם סדנאות הורים אשר מעניקים להם כלים בגידול ילדיהם מגיל ינקות.

 

במוסדות הבבא סאלי רואים בהשקעה החינוכית הגדולה את אבן הדרך החשובה ביותר לצורך עיצוב דמותו של הילד והכנתו לקראת השלבים הבאים בחייו, תוך נתינת כלים אמיתיים אשר מסייעים לכל תלמיד ותלמידה לבנות את אישיותם החינוכית והלימודית.

 


 

מעון יום

 

מתוך תפיסה חינוכית בה חינוכו של הילד מתחיל מיד לאחר הלידה, הנהלת המוסדות שמה דגש נרחב על הסביבה בה גדל הילד כבר מגיל שלושה חודשים.

מעון אהבת מרים מאויש על-ידי צוות נרחב של גננות, סייעות ומטפלות מסורות, מוסמכות ומנוסות, המעניקות לילדי המעון את מירב תשומת הלב החמה והאימהית.

דגש נרחב ניתן בכל נושא ההעשרה לגיל הרך ומתקיימות בו פעילויות בתחומי הריתמיקה, ג'ימבורי, טיפול בחיות ועוד.

הנהלת המעון שומרת על קשר הדוק עם הורי הילדים ועורכת מפעם לפעם סדנאות בנושאי הנחיית הורים אליהן מגיעים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה המעניקים להורים כלים להתמודדות החשובה שיש בגידול ילדים.

 

 

גני ילדים

 

גני הילדים 'באר מרים' ו'אהבת מרים' נחשבים לטובים ביותר באזור הדרום הן ברמת ההשקעה החינוכית והן ברמת ההשקעה הלימודית – פדגוגית. מרבית הגננות בגנים הללו התמנו לתפקידי מפתח כמנחות וגננות מובילות בכל אזור הדרום, על-ידי משרד החינוך, הודות לאיכותן ויכולתן.

הצוות החינוכי מתוגבר כבר מהשנה הראשונה באנשי מקצוע המעניקים לילדים את לימודי האותיות ולאחר מכן את לימודי הקריאה. כל זאת בכדי להכין אותם באופן מקצועי ובצורה הטובה ביותר לקראת השלב הבא, המעבר אל בית הספר.

 

 

בתי ספר

תלמוד תורה 'זכרון ישראל (בנים) ובית יעקב 'באר מרים' (בנות) מהווים המשך ישיר למתכונת החינוכית הייחודית של גני הילדים, ותופסים מקום של כבוד בכותל המזרח של מוסדות החינוך בארץ ישראל.

שיטת הלימוד הנהוגה בבתי הספר מעודדת חזרה ושינון מתמיד של החומר הנלמד ושמה דגש על הבנה ותרגול יומיומי של כלל המקצועות הנלמדים. הצוות החינוכי והניהולי של בתי הספר בעל ניסיון של שנים רבות בתחום החינוכי, דבר הבא לידי ביטוי באופן בולט הן ברמת הלימודים והן בגישה החינוכית והפדגוגית.

לצד לימודי החובה ותגבור הלימודים במקצועות הליב"ה, מתקיימים מידי יום בבית הספר לבנות חוגים בתחום האומנות, דרמה, מחול, ציור ועוד.

 

כולל אברכים

בחודש כסלו ה'תשמ"ד, כחודשיים לפני הסתלקותו הקים סידנא בבא סאלי זצוק"ל את הכולל הראשון על שמו ולזכרו של אחיו הגדול מרן רבי דוד אביחצירא זצוק"ל הי"ד. בכך החלה הקמת הקריה התורנית בנתיבות, אותה קריה הנושאת כיום את שמו.

מיד לאחר הסתלקותו של אביו הקדוש והטהור זצוק"ל, החל האדמו"ר רבי ברוך אביחצירא שליט"א בהרחבה משמעותית של מספר האברכים וכיום מונה רשת הכוללים, אוהלי יעקב, של מוסדות בבא סאלי למעלה מ- 100 אברכים בני עליה במספר מסגרות לימוד שונות.

כחלק מסדרי הלימוד בכוללים השונים, האברכים עוברים את המבחנים להוראה ודיינות כאשר יש מהם שאף סיימו את סדרת המבחנים לרבנות ודיינות וחלקם כבר משמשים בתפקידי רבנות, דיינות ומורי הוראה בארץ ובעולם.

 

רווחה חינוכית

הנהלת מוסדות 'באבא סאלי' מפעילה פרויקט "חונכים", פרויקט שנועד להעביר שיעורים פרטיים למאות ילדים בעלי קשיי למידה ברמות שונות כדי לאפשר לאותם ילדים להשלים פערים לימודיים ולחוות הצלחות לימודיות.

 

רווחה סוציאלית

"צרכי עמך ישראל מרובים ואין ידם משגת גם עבור הדברים המינימליים"

מתוך ההבנה הזו ויחד עם הקמת הקריה התורנית ומוסדות החינוך החל האדמו"ר שליט"א בהקמת רשת של מפעלי חסד. כחלק מהתפיסה החינוכית של האדמו"ר "שילד רעב אינו לומד", החלה הנהלת המוסדות לספק מאות ארוחות חמות ומזינות מידי יום, המגיעות ישירות למוסדות החינוך ומחולקות לתלמידים המגיעים מבתים בעלי חתך סוציו-אקונומי נמוך.

אך משראה כי הדבר אינו מספיק, מדיניות הרווחה של האדמו"ר התרחבה ומידי יום מחולקות ארוחות חמות גם לבתי משפחות מעוטות יכולת. הכל נעשה באופן דיסקרטי מתוך רצון לשמור על כבודם של המשפחות.

כיום מחלקים במוסדות הבבא סאלי מאות ארוחות חמות ביום.

 

נוסף על כך, מוסדות בבא סאלי מפעילים פרויקט 'מלבושי כבוד' המסייע למשפחות ברכישת פרטי הלבשה נאים ומכובדים ופרויקט 'קמחא דפסחא' המחלק סלי מזון ותלושי קניה למאות משפחות.

 

התרחבות המוסדות

בשנים האחרונות התרחבו מוסדות 'באבא סאלי' באופן משמעותי גם מחוץ לעיר נתיבות, והוקמו סניפים בבאר שבע ובירושלים בהם לומדים מאות תלמידים ואברכים.

 

הנהלת המוסדות עובדת בימים אלו על הקמת מוסדות חינוך חדשים בבית שמש, אשקלון, יקנעם, נשר  וקרית אתא, שיתנו מענה חינוכי איכותי, ע"פ צוואתו של האדמו"ר רבי ישראל אביחצירא – באבא סאלי זצוק"ל.

Show More
Show More
Show More
Show More